
Niestrawność w ciąży – jak sobie z nią radzić?
Niestrawność w ciąży jest dość powszechnym problemem. Aż 75% kobiet zgłasza ten problem w 1 lub 2 trymestrze ciąży. Co na niestrawność w ciąży może pomóc?
Niestrawność w ciąży to dolegliwość, która może pojawić się na każdym etapie oczekiwania na dziecko. Przybiera różne formy: od uczucia pełności po ból brzucha. Jakie są możliwe przyczyny niestrawności w ciąży?
Przyczyny niestrawności w ciąży
Zmiany w organizmie kobiety w ciąży wpływają często na sposób funkcjonowania układu pokarmowego. Jakie są najczęstsze przyczyny niestrawności w ciąży? Zwykle wymienia się¹,²:
- zmiany w diecie i reakcje pokarmowe;
- ucisk macicy na żołądek;
- zmiany hormonalne.
Jakie są przyczyny niestrawności w kolejnych trymestrach ciąży?
Niestrawność w ciąży – 1 trymestr
Wczesne etapy ciąży są często związane z „porannymi mdłościami” oraz zmianą preferencji kulinarnych. Wzrost poziomu progesteronu prowadzi do spowolnienia perystaltyki jelit i rozluźnienia mięśni gładkich. Pokarmy, które wcześniej były dobrze tolerowane, mogą teraz wywoływać niestrawność, bóle żołądka czy nudności¹,².
Niestrawność w ciąży – 2 trymestr
W drugim trymestrze ciąży rosnąca macica zaczyna uciskać na żołądek i jelita. Wpływa na zmianę mechaniki układu pokarmowego. Ucisk ten może prowadzić do nasilenia się objawów niestrawności, takich jak zgaga i bóle brzucha¹,².
Niestrawność w ciąży – 3 trymestr
W trzecim trymestrze dalszy wzrost macicy powoduje jeszcze większy ucisk na przewód pokarmowy i narządy. W tym okresie mogą wystąpić problemy z trawieniem z powodu wolniejszej perystaltyki jelit¹,².
Niestrawność w ciąży – objawy
Objawy niestrawności w ciąży mogą obejmować różne formy dyskomfortu w górnej części brzucha. Najczęściej występujące objawy to uczucie pełności, zgaga (pieczenie w klatce piersiowej i ból w górnej części brzucha), bóle brzucha oraz wzdęcia i gazy. W przypadku nasilenia tych objawów ważne jest monitorowanie, jak często się pojawiają i jakie mogą mieć powiązania z dietą oraz codziennymi nawykami¹.
Co na niestrawność w ciąży może pomóc?
Niestrawność w ciąży to stan prowadzący do dyskomfortu, jednak zmiana diety i stylu życia mogą znacząco wpłynąć na poprawę samopoczucia. Rozważ wprowadzenie kilku subtelnych modyfikacji do swojej codziennej rutyny.
Zmiany w diecie i nawykach żywieniowych
Ważne jest unikanie żywności, która może zaostrzać objawy niestrawności i zgagi. Ogranicz spożycie tłustych i pikantnych potraw, cytrusów, napojów gazowanych oraz kawy. Zamiast obfitych posiłków, spożywaj mniejsze porcje, ale częściej³. Staraj się nie jeść bezpośrednio przed snem²,³. W usprawnieniu trawienia może pomóc także siemię lniane i produkty bogate w błonnik.
Odpoczywaj świadomie
Odpoczynek jest dobrym sposobem, aby organizm się zregenerował i samodzielnie pokonał wiele dolegliwości. Staraj się mieć uniesioną głowę, stosując dodatkową poduszkę. W czasie snu lepiej jest leżeć na lewym boku. Taka pozycja ułatwia prawidłowy przepływ treści pokarmowej przez przewód pokarmowy³.
Pamiętaj, że każda ciąża jest inna, dlatego warto skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian.
Pamiętaj o konsultacji z lekarzem
Jeśli – mimo zmian w jadłospisie i zapewnieniu organizmowi właściwej dawki odpoczynku – wciąż odczuwasz dolegliwości ze strony układu pokarmowego, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Specjalista pomoże Ci znaleźć rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb i stanu zdrowia.
Niestrawność w ciąży – leki dostępne bez recepty
Co na niestrawność w ciąży znajdziesz w aptece? Jeśli dolegliwości nie mają związku z infekcją lub chorobą, często rekomendowane są leki zobojętniające¹. To preparaty stosowane w celu łagodzenia dolegliwości związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku. Ich zadaniem jest neutralizacja kwasu solnego i podniesienie pH treści żołądkowej. Leki zobojętniające występują w różnych formach, takich jak zawiesiny czy tabletki do ssania i żucia⁴.
Źródła:
1. Stephen L. Winbery, Kari E. Blaho, DYSPEPSIA IN PREGNANCY, Obstetrics and Gynecology Clinics of North America, Volume 28, Issue 2, 1 June 2001, Pages 333-350 https://doi.org/10.1016/S0889-8545(05)70204-7
2. Żuchowska E., Ból żołądka w ciąży, Polski Bank Komórek Macierzystych: https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/bol-zoladka-w-ciazy-przyczyny-sposoby-zatrucie-pbkm [dostęp online 30.07.2024]
3. Mansour Altuwaijri, Evidence-based treatment recommendations for gastroesophageal reflux disease during pregnancy: A review Medicine (Baltimore). 2022 Sep 2; 101(35): e30487, Published online 2022 Sep 2. doi: 10.1097/MD.0000000000030487: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9439837/
4. Janiaczyk M., Ogrodowczyk M., Znaczenie leków zobojętniających w chorobach związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego, Farm Pol, 2021, 77(7): 425–434 [Dostęp online: https://www.ptfarm.pl/wydawnictwa/czasopisma/farmacja-polska/ 103/-/29151 15.11.2024]
2024-11-27