strips strips
Kobieta cierpiąca na nadkwasotę w ciąży trzyma się za gardło, siedząc pod kocem na szarej kanapie w salonie w otoczeniu roślin domowych.

Nadkwasota w ciąży – jak sobie z nią radzić?

Odczuwasz pieczenie lub ból w okolicy mostka, który promieniuje aż do gardła? To może być objaw nadkwaśności. Dowiedz się, czym jest nadkwasota w ciąży, jaki ma związek ze zgagą oraz w jaki sposób możesz złagodzić jej objawy.

Nadkwaśność i zgaga w ciąży to bardzo powszechne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które zazwyczaj wiążą się z refluksem żołądkowo-przełykowym. Mogą towarzyszyć przyszłym mamom na każdym etapie ciąży, z różnym nasileniem. Choć objawy, które stanowią dyskomfort, nie zawsze są powodem do niepokoju, warto skonsultować je z lekarzem.

Czym jest nadkwasota?

Nadkwasota to przypadłość która charakteryzuje się obniżonym pH soku żołądkowego. Może wynikać z nadmiernego wytwarzania kwasu solnego w żołądku lub cofania się treści żołądkowej w przebiegu refluksu żołądkowo-przełykowego Zazwyczaj objawia się pieczeniem, bólem w żołądku, wzdęciami oraz zgagą1.

Zgaga i nadkwasota żołądka w ciąży

Zgaga jest objawem refluksu, odczuwanym jako pieczenie za mostkiem, w gardle lub szyi. Nasila się zwykle po posiłkach, wieczorem lub w pozycji leżącej i jest częstą dolegliwością dotykającą kobiet w ciąży2. Nadkwasota i zgada powiązane są z refluksem żołądkowo-przełykowym czyli cofaniem się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku który w niektórych populacjach dotyka nawet 80% kobiet ciężarnych3.

Najczęściej za tę dolegliwość, szczególnie w pierwszych miesiącach ciąży, odpowiadają hormony – estrogen i progesteron. Powodują one rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku, sprzyjając cofaniu się treści żołądkowej i wywołując objawy zgagi. Zmiany hormonalne w czasie ciąży3 oraz zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej wskutek powiększającej się macicy4 mogą również zmniejszyć motorykę żołądka, co skutkuje wydłużeniem czasu jego opróżniania3.

Nadkwasota w ciąży – jak sobie z nią radzić?

Aby złagodzić objawy zgagi i nadkwasoty w ciąży, spróbuj wprowadzić kilka prostych zmian w swoich codziennych nawykach. Zamiast trzech dużych posiłków dziennie, spożywaj kilka mniejszych porcji, powoli przeżuwając jedzenie. Unikaj smażonych, pikantnych i tłustych potraw, które mogą nasilać dolegliwości. Staraj się pić mniejsze ilości płynów podczas posiłków – ich nadmiar w trakcie jedzenia może zwiększać ryzyko refluksu. Po posiłku unikaj kładzenia się na płasko. Odczekaj przynajmniej 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka.

Warto również unieść wezgłowie łóżka lub skorzystać z poduszek, aby zapobiec cofaniu się kwasów żołądkowych do przełyku. Noś luźne ubrania, aby zmniejszyć nacisk na brzuch i staraj się regularnie wypróżniać. Jeśli mimo tych zmian nadal odczuwasz zgagę, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Może on zalecić preparaty, wpływające na zmniejszenie objawów, jak np. leki zobojętniające4.

Preparaty na nadkwaśność dla kobiet w ciąży

Bezpieczeństwo stosowania preparatów zobojętniających, które zawierają sole glinu, wapnia czy magnezu, zostało potwierdzone w badaniach. Nie wykazały one działania teratogennego i z tego powodu są zalecane jako terapia pierwszego rzutu w przypadku zgagi oraz refluksu w czasie ciąży3.

Alginiany, w tym alginian sodu, łagodzą zgagę i objawy refluksu u kobiet w ciąży, tworząc żelową barierę, która chroni przełyk przed drażniącym wpływem kwasu żołądkowego. Węglany i wodorowęglany to nieorganiczne związki chemiczne, które stanowią połączenie soli kwasu węglowego z pierwiastkiem, np. węglan wapnia to połączenie soli kwasu węglowego i wapnia.

Węglany, obecne w preparatach na zgagę, uwalniają dwutlenek węgla, który wspomaga unoszenie się żelu chroniącego przełyk przed wpływem kwasów żołądkowych. Wodorowęglan sodu przyczynia się natomiast do redukcji ilości kwasu żołądkowego5.

Źródła

1. Pandana Panda i in., A comparative study of the antacid effect of some commonly consumed foods for hyperacidity in an artificial stomach model, Complementary Therapies in Medicine, Volume 34, 2017, Pages 111-115,ISSN 0965-2299, https://doi.org/10.1016/j.ctim.2017.08.002

2. Acid reflux, Heartburn, and GERD: What’s the difference?, National Institutes of Health, Medline Plus Magazine, National Library of Medicine, 2020: https://magazine.medlineplus.gov/article/acid-reflux-heartburn-and-gerd-whats-the-difference

3. Law R, Maltepe C, Bozzo P, Einarson A. Treatment of heartburn and acid reflux associated with nausea and vomiting during pregnancy. Can Fam Physician. 2010 Feb;56(2):143-4. PMID: 20154244; PMCID: PMC2821234.

4. Dowswell T, Neilson JP. Interventions for heartburn in pregnancy. Cochrane Database Syst Rev. 2008 Oct 8;2008(4):CD007065. doi: 10.1002/14651858.CD007065.pub2 . PMID: 18843742; PMCID: PMC4071443

5. Ulotka dla pacjenta: Manti Complex: https://l.manti.pl/manti-complex.pdf

calendar 2024-11-12

profile

Stres a zgaga – czy stres wpływa na pojawienie się zgagi?
calendar2023-11-23 profile

Czy stres wpływa na pojawienie się zgagi? Manti

Coraz głośniej mówi się o tym, że stres oddziałuje nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Przekonaj się, czy stres może wywoływać lub zaostrzać objawy refluksu oraz zgagi. Stres może wpływać na wiele aspektów zdrowia człowieka, w tym na układ pokarmowy. Nasz stan psychiczny może przyczyniać się do pojawienia lub nasilenia objawów refluksu, […]

Dowiedz się więcej
Co na zgagę? Jakie są najlepsze metody walki ze zgagą? Kobieta w jasnoszarym t-shircie trzyma się za bolące gardło, gdyż cierpi na refluks i zgagę
calendar2023-10-03 profile

Co na zgagę – metody walki ze zgagą Manti

Zgaga daje bardzo nieprzyjemne objawy, których często trudno jest się pozbyć. Przekonaj się, co pomaga na zgagę i jakie są sprawdzone metody walki ze zgagą. Zgaga to najczęściej efekt refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD), w trakcie którego dochodzi do cofania się treści żołądka do przełyku. Powoduje to gorzki smak w ustach, pieczenie w gardle i przełyku, uczucie […]

Dowiedz się więcej
Męczy Cię zgaga po kawie? Odczuwasz pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego czasami po kawie boli brzuch. Mężczyzna w żółtej koszulce łapie się za brzuch po wypiciu filiżanki kawy.
calendar2023-08-07 profile

Ból żołądka i zgaga po kawie Manti

Po kawie masz czasem problem z jelitami, odczuwasz zgagę czy pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego po kawie boli brzuch i jak temu zapobiegać. Ból żołądka po kawie Po małej czarnej czujesz pieczenie oraz ścisk w żołądku, a nawet zdarzają Ci się mdłości po kawie? Bóle brzucha po kawie na szczęście nie są groźne, ale z […]

Dowiedz się więcej