Kiedy pojawia się zgaga w ciąży i ile trwa?
Zgaga w czasie ciąży to jeden z najczęstszych powodów dyskomfortu zgłaszanych przez przyszłe mamy. Sprawdź, kiedy może pojawić się zgaga w ciąży i od jakich czynników uzależniony jest czas jej trwania.
W czasie ciąży kobieta może odczuwać zgagę, gdy następuje cofanie się treści żołądkowej z kwasami żołądkowymi do przełyku. To powoduje pieczenie w żołądku i okolicy gardła. Dobra wiadomość jest taka, że ta dolegliwość mija po narodzinach dziecka, a w ciąży można kontrolować ten problem.
Zgaga w ciąży – od kiedy się zaczyna?
Uciążliwa zgaga może pojawić się zarówno na początku, jak i na końcu okresu ciąży. Podobnie jak w przypadku wielu innych dolegliwości występujących w ciąży, przyczyny zgagi są związane ze zmianami hormonalnymi i nieuniknionymi procesami zachodzącymi w organizmie przyszłej matki. Objawy zgagi często nasilają się w miarę wzrostu i rozwoju dziecka.
Kiedy pojawia się zgaga w ciąży? Może wystąpić już na samym początku1. Według statystyk2:
- zgaga w ciąży w 1. trymestrze dokucza około 20% przyszłych matek;
- zgaga w 2. trymestrze ciąży występuje u ponad 39% ciężarnych;
- zgaga w 3. trymestrze ciąży pojawia się u 60-70% kobiet, a ponad 10% odczuwa jej dolegliwości codziennie.
Zgaga w ciąży – kiedy może się pojawić?
Istnieją dwie główne przyczyny pojawienia się zgagi w czasie ciąży:
- zmiany hormonalne,
- wzrost płodu3.
W czasie ciąży zwiększa się produkcja progesteronu, czyli hormonu rozluźniającego mięśnie macicy, umożliwiającego jej rozciągnięcie i wspierającego rozwój dziecka. Problem w tym, że działa także na mięśnie żołądka, rozluźniając zastawkę kontrolującą wejście pokarmu do układu trawiennego i zapobiegającą cofaniu się kwasu żołądkowego do przełyku. W przypadku braku tej kontroli kwasy żołądkowe przedostają się do gardła, powodując uczucie pieczenia i gorycz w ustach. Rozluźnienie mięśni brzucha spowalnia również trawienie, sprzyjając odczuwaniu dyskomfortu i nudnościom.
W miarę jak dziecko rośnie i macica się powiększa, wszystkie narządy jamy brzusznej unoszą się ku górze. W rezultacie żołądek i jelita ulegają uciskowi, co spowalnia trawienie i zmniejsza zdolność żołądka do zatrzymywania kwasów w środku. Pojawia się charakterystyczne uczucie pieczenia. Dlatego też zgaga w 9. miesiącu ciąży jest tak uciążliwa dla niektórych kobiet.
Ile trwa zgaga w ciąży?
Zgaga to objaw, który może pojawiać się i znikać przez cały okres ciąży. Zazwyczaj ustępuje całkowicie po urodzeniu dziecka. Jednak czas trwania zgagi uzależniony jest od różnych czynników, które można kontrolować. Są to m.in.4:
- dieta: im bardziej lekkostrawna, tym mniejsze ryzyko wystąpienia zgagi;
- jakość spożywanych potraw: należy unikać tłustego jedzenia, żywności przetworzonej, kwaśnej, słodyczy, kawy i gazowanych napojów;
- nawodnienie organizmu: warto pić dużo, zwłaszcza niegazowanej wody;
- nawyki żywieniowe: lepiej jeść mniej a częściej i unikać jedzenia przed snem (zachować odstęp minimum 2 godzin);
- aktywność fizyczna: trzeba unikać ruchów, które mogą sprzyjać zgadze, takich jak zginanie w pasie;
- pozycja snu: warto skorzystać z poduszek, aby unieść głowę, szyję i ramiona oraz ułożyć się na lewym boku.
Trudno zatem odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, ile trwa zgaga w ciąży. Jednak kiedy zgaga w ciąży trwa zbyt długo, a jej objawy są uciążliwe pomimo wyeliminowania nasilających je czynników, warto skonsultować się z lekarzem w celu znalezienia przyczyny dolegliwości.
1https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/zgaga-w-ciazy-jak-zlagodzic-uciazliwe-pieczenie
2https://aptekarz.pl/zgaga-w-okresie-ciazy-co-zrobic-aby-ja-zredukowac/
3https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/73179,refluks-zoladkowo-przelykowy-u-ciezarnej
4https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga-co-to-jest-zgaga-jakie-sa-jej-przyczyny
Bibliografia:
- Żuchowska E., Zgaga w ciąży – jak złagodzić uciążliwe pieczenie?, 2023 (witryna internetowa: https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/zgaga-w-ciazy-jak-zlagodzic-uciazliwe-pieczenie (dostęp: 21.05.2024)).
- Jabłoński M., Zgaga w okresie ciąży – co zrobić, aby ją zredukować?, 2020 (witryna internetowa: https://aptekarz.pl/zgaga-w-okresie-ciazy-co-zrobic-aby-ja-zredukowac/ (dostęp: 21.05.2024)).
- Mokrowiecka A., Refluks żołądkowo-przełykowy u ciężarnej, 2012 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/73179,refluks-zoladkowo-przelykowy-u-ciezarnej (dostęp: 21.05.2024)).
- Wiercińska M., Zgaga: co to jest zgaga, jakie są jej przyczyny, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga-co-to-jest-zgaga-jakie-sa-jej-przyczyny (dostęp: 21.05.2024)).
2024-07-04