Jak rozpoznać zgagę w ciąży i jakie są jej objawy?
W okresie ciąży mogą towarzyszyć ci różne nieprzyjemne dolegliwości, a zgaga jest jedną z nich. Dowiedz się, po czym poznać, że masz zgagę.
Tak naprawdę wiele kobiet po raz pierwszy doświadcza zgagi, gdy zajdą w ciążę. Jest to częsta dolegliwość, zwłaszcza w II i III trymestrze ciąży1. Zastanawiasz się, jak rozpoznać zgagę w czasie ciąży? Objawy zgagi podczas ciąży są podobne do symptomów zgagi poza tym okresem.
Co powoduje zgagę w czasie ciąży?
Zgaga zwykle pojawia się, gdy kwas żołądkowy i treść pokarmowa przedostają się z żołądka do przełyku2. Tylko, dlaczego zgaga to tak częsta dolegliwość u kobiet w ciąży? Na jej wystąpienie największy wpływ mają dwie rzeczy.
- Hormony: w czasie ciąży u kobiety zwiększa się produkcja hormonów: progesteronu i estrogenów3. Są niezbędne do utrzymania ciąży i pomagają przygotować organizm do porodu. Jednak mogą również rozluźnić i obniżyć ciśnienie dolnego zwieracza przełyku, co umożliwia przedostanie się kwasu żołądkowego z żołądka do przełyku3.
- Zmiany anatomiczne: zwiększenie masy ciała rosnący płód i powiększająca się macica, która może wywierać nacisk na obszar wokół żołądka, osłabiają jego zdolność do zatrzymywania kwasów w środku4.
Warto jednak podkreślić, że objawy zgagi w ciąży wymagają wprowadzenia zmian w diecie i codziennym stylu życia. Okazuje się, że pewne zachowania mogą nasilać tę dolegliwość3, o czym zaraz dowiesz się więcej.
Jak rozpoznać zgagę w ciąży?
Zgaga może pojawić się w różnych momentach ciąży. Jeśli nigdy wcześniej nie doświadczyłaś zgagi, mogą cię zaniepokoić nieprzyjemne dolegliwości odczuwane przez cały dzień, w różnych okresach dnia lub okolicznościach. Zwróć uwagę na to, kiedy czujesz nieprzyjemne pieczenie w żołądku i okolicy gardła.
- Zgaga w ciąży może pojawiać się na przykład tylko w nocy np. w pozycji leżącej na wznak4. Macica może bardziej uciskać na żołądek i powodować cofanie się treści pokarmowej.
- Czasami kobiety w ciąży odczuwają zgagę po posiłku. Może to mieć związek m.in. ze zjedzeniem zbyt dużej porcji, szybkim połykaniem dużych kęsów pokarmowych, piciem napoju w trakcie posiłku lub spożyciem ciężkostrawnego dania3.
- Zgaga w ciąży może też utrzymywać się przez cały czas, niezależnie od okoliczności, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi i anatomicznymi w tym okresie3.
Jakie są objawy zgagi w ciąży?
Najczęstszym objawem zgagi w ciąży jest uczucie pieczenia za mostkiem (w środkowej części klatki piersiowej)3. To uczucie czasami rozprzestrzenia się do gardła2. Sama zgaga może towarzyszyć również innym nieprzyjemnym oznakom ciąży, takim jak nudności5. Objawy związane ze zgagą zwykle nasilają się po spożyciu posiłku2. Na szczęście symptomy tej dolegliwości w ciąży najczęściej ustępują wkrótce po porodzie. Jeśli tak się nie dzieje, należy skonsultować się z lekarzem
Jak złagodzić zgagę podczas ciąży?
Istnieje kilka różnych sposobów złagodzenia zgagi w czasie ciąży. Jednym z nich jest wprowadzenie pewnych zmian w diecie i stylu życia. Staraj się unikać bardzo tłustych lub ostrych potraw. Dobrym pomysłem jest również spożywanie posiłków w mniejszych ilościach, ale częściej, nawet kilka razy w ciągu dnia3.
Warto ograniczyć ilości wypijanej czarnej herbaty, gazowanych napojów, soku z cytrusów, kawy i innych produktów zawierających kofeinę oraz jedzenie owoców cytrusowych. By zapobiec objawom zgagi w nocy, unikaj jedzenia bezpośrednio przed snem i po ostatni posiłek sięgaj 2-3 godziny przed udaniem się do łóżka3.
Jeżeli zgaga nasila się w pozycji leżącej, spróbuj zmienić pozycję, by zmniejszyć ucisk macicy na żołądek6. Jeśli mimo to zgaga nie mija, zapytaj swojego lekarza o lek na zgagę przeznaczony dla kobiet w ciąży.
Bibliografia
1. Żelazko K. i in., Dolegliwości ciążowe – stan wiedzy ciężarnych i rola edukacyjna położnych, Współczesne Pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia, Vol. 6, Nr 2, 2017.
2. Wiercińska M., Zgaga: co to jest zgaga, jakie są jej przyczyny, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga-co-to-jest-zgaga-jakie-sa-jej-przyczyny, dostęp: 26.06.2024)).
3. Swora-Cywnar E. i in., Żywienie kobiet w ciąży i karmiących piersią [w:] Pielęgniarstwo Polskie Nr 3 (89) 2023: 102-112.
4. Mokrowiecka A., Refluks żołądkowo-przełykowy u ciężarnej, 2012 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/73179,refluks-zoladkowo-przelykowy-u-ciezarnej (dostęp: 26.06.2024)).)).
5. Małecka-Panas E., Nudności i wymioty, Pediatr Med Rodz 2010, 6 (4), p. 268-274.
6. Małecka-Panas E., Choroba refluksowa przełyku (refluks): przyczyny, objawy i leczenie, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/przelyk/50731,choroba-refluksowa-przelyku-refluks-przyczyny-objawy-i-leczenie (dostęp: 26.06.2024)).
2024-10-25