strips strips
Kobieta o długich brązowych włosach, w topie w biało-błękitne paski, dbająca o dietę w zaawansowanej ciąży, stoi w kuchni z miską owsianki z owocami.

Dieta w ciąży – jak powinien wyglądać jadłospis kobiety ciężarnej?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Oczekiwanie przyjścia na świat maluszka wiąże się z emocjami i przygotowaniami. Przyszła mama powinna skupić się na swoim zdrowiu, dlatego ważne jest, aby wiedziała, co jeść w ciąży. Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta w ciąży, aby przybieranie na wadze było optymalne.

Co jeść w ciąży –1 trymestr i odpowiednie nawyki

Pierwszy trymestr ciąży to ważny okres dla rozwoju płodu. W tym czasie niektóre kobiety mogą doświadczać nudności, wymiotów lub zmienności apetytu, co może wpłynąć na wybór produktów spożywczych. Warto jednak starać się utrzymać zrównoważoną dietę, bogatą w witaminy i składniki mineralne.

Co jeść w ciąży w 1 trymestrze? Najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniego poziomu kwasu foliowego, który znajduje się np. w szpinaku, kapuście pekińskiej czy brokułach Warto także zadbać o odpowiednią podaż białka, którego źródłem jest m.in. mięso, ryby czy jaja. Rozważ włączenie do diety produktów bogatych w witaminę C, np. natkę pietruszki, paprykę czy owoce cytrusowe1.

Co można jeść w ciąży? Makroskładniki w diecie kobiety ciężarnej

W diecie przyszłej mamy makroskładniki muszą być zbilansowane. Węglowodany złożone, pochodzące z pełnoziarnistych produktów zbożowych (mąka razowa, pieczywo pełnoziarniste, kasze, ryż pełnoziarnisty), dostarczają energii i błonnika, stanowiąc 55-60% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Białko, które powinno pochodzić w 60% z produktów zwierzęcych (mięso, ryby, jaja, mleko) i 40% z roślinnych źródeł (rośliny strączkowe), jest niezbędne do budowy tkanek dziecka i wspiera zdrowie matki. Zdrowe tłuszcze, pochodzące z olejów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej lniany) oraz tłustych ryb morskich, są ważne dla rozwoju mózgu i wzroku dziecka1.

Dieta w ciąży – jadłospis dla zdrowia matki i dziecka

Odpowiedni jadłospis powinien być zrównoważony i bogaty w niezbędne składniki odżywcze. Planuj 3 główne posiłki i 2 uzupełniające dziennie, zachowując przerwy 2-4 godziny między nimi. Staraj się jeść co 3-4 godziny o stałych porach. Unikaj ciągłego podjadania, a między posiłkami pij wodę lub soki bez cukru.

Śniadanie powinno dostarczać 25-30% dziennego zapotrzebowania kalorycznego, obiad 35-40%, a kolacja 15-20%1.

Dieta w ciąży, aby nie przytyć – jak zachować zdrową wagę?

Kontrolowanie przyrostu masy ciała w ciąży jest ważne dla zdrowia matki i prawidłowego rozwoju płodu. Jak powinna wyglądać dieta w ciąży, aby nie przytyć bardziej, niż jest to naturalne? W celu utrzymania optymalnej masy ciała trzeba stosować zbilansowaną dietę, unikając nadmiaru kalorii, słodyczy oraz fast foodów. Istotne są regularne posiłki, kontrolowanie porcji i picie dużej ilości wody1.

Dieta lekkostrawna w ciąży – jak złagodzić dolegliwości trawienne?

Na początku trzeciego trymestru mogą nasilać się takie dolegliwości, jak zgaga, zaparcia i wzdęcia. Aby złagodzić zgagę, unikaj kwaśnych owoców, cebuli, octu, ostrych przypraw, tłustych potraw, smażonych dań oraz przetworzonych produktów. Jedz małe porcje, pij wodę między posiłkami, a przed snem unikaj jedzenia. Jeśli borykasz się z zaparciami, zwiększ spożycie błonnika (warzywa, owoce, kasze) i pij fermentowane napoje mleczne.

Dieta lekkostrawna w ciąży, szczególnie w ostatnich miesiącach, powinna skupić się również na ograniczeniu soli. Jako alternatywę, do potraw używaj soku z cytryny i ziół1.

Czego nie jeść w ciąży? Unikaj produktów mogących zaszkodzić zdrowiu

Podczas ciąży przede wszystkim należy unikać alkoholu, który przenika przez łożysko i wywiera szkodliwy wpływ na rozwijający się płód. A czego nie wolno jeść w ciąży? Z diety warto wyeliminować surowe mięso i jajka, które mogą być źródłem np. salmonelli. Oprócz tego unikaj pleśniowych i dojrzewających serów oraz przetworzonych produktów. Zwracaj uwagę na dokładne mycie owoców i warzyw oraz unikaj egzotycznych owoców, które mogą wywoływać reakcje alergiczne1.

Źródła

1. Świątkowska D., Poradnik żywienia kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka, Klinika Położnictwa i Ginekologii: https://www.imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf

calendar 2024-11-04

profile

Stres a zgaga – czy stres wpływa na pojawienie się zgagi?
calendar2023-11-23 profile

Czy stres wpływa na pojawienie się zgagi? Manti

Coraz głośniej mówi się o tym, że stres oddziałuje nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Przekonaj się, czy stres może wywoływać lub zaostrzać objawy refluksu oraz zgagi. Stres może wpływać na wiele aspektów zdrowia człowieka, w tym na układ pokarmowy. Nasz stan psychiczny może przyczyniać się do pojawienia lub nasilenia objawów refluksu, […]

Dowiedz się więcej
Co na zgagę? Jakie są najlepsze metody walki ze zgagą? Kobieta w jasnoszarym t-shircie trzyma się za bolące gardło, gdyż cierpi na refluks i zgagę
calendar2023-10-03 profile

Co na zgagę – metody walki ze zgagą Manti

Zgaga daje bardzo nieprzyjemne objawy, których często trudno jest się pozbyć. Przekonaj się, co pomaga na zgagę i jakie są sprawdzone metody walki ze zgagą. Zgaga to najczęściej efekt refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD), w trakcie którego dochodzi do cofania się treści żołądka do przełyku. Powoduje to gorzki smak w ustach, pieczenie w gardle i przełyku, uczucie […]

Dowiedz się więcej
Męczy Cię zgaga po kawie? Odczuwasz pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego czasami po kawie boli brzuch. Mężczyzna w żółtej koszulce łapie się za brzuch po wypiciu filiżanki kawy.
calendar2023-08-07 profile

Ból żołądka i zgaga po kawie Manti

Po kawie masz czasem problem z jelitami, odczuwasz zgagę czy pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego po kawie boli brzuch i jak temu zapobiegać. Ból żołądka po kawie Po małej czarnej czujesz pieczenie oraz ścisk w żołądku, a nawet zdarzają Ci się mdłości po kawie? Bóle brzucha po kawie na szczęście nie są groźne, ale z […]

Dowiedz się więcej