Dieta na zgagę – co jeść, żeby nie mieć zgagi?
Niektóre potrawy mogą nasilać objawy zgagi. Jak powinna zatem wyglądać dieta na zgagę? Przekonaj się, co jeść na zgagę, a czego starać się unikać w codziennej diecie.
Jak powstaje zgaga?
Zgaga, czyli nieprzyjemne pieczenie w przełyku i klatce piersiowej, jest jednym z objawów refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD). Kwas żołądkowy cofa się wtedy do przełyku, ponieważ mięśnie znajdujące się między nim a żołądkiem nie działają tak jak powinny.
Refluks daje jednak o wiele więcej nieprzyjemnych objawów. Może powodować uczucie ciała obcego w przełyku czy nudności. Na szczęście odpowiednią dietą możesz zmniejszyć częstotliwość pojawiania się tych problemów. Sprawdź, co jeść na zgagę, a czego się wystrzegać.
Dieta na zgagę – co jeść na zgagę?
Ponieważ zgaga jest najczęściej wywołana przez refluks żołądkowo-przełykowy, dieta na zgagę powinna być taka, jaka jest zalecana przy refluksie:
- lekkostrawna (potrawy gotowane, niesmażone w głębokim tłuszczu)
- z ograniczoną ilością tłuszczu i ostrych przypraw
- dobrze zbilansowana, bogata w składniki odżywcze
Dieta eliminacyjna na zgagę
Tak naprawdę każda osoba powinna sama przetestować, co nasila u niej objawy zgagi. Klasyczna łatwostrawna dieta na zgagę nie u każdego może się sprawdzić, a potrawy uznawane za „bezpieczne” przy zgadze mogą ją nasilić1. Dlatego odpowiadając na pytanie, co jeść na zgagę, warto zdecydować się na dietę eliminacyjną, próbując wyłączać i włączać różne produkty do swojego menu. Dzięki temu możesz przekonać się, co naprawdę zaostrza u Ciebie objawy zgagi.
Dieta śródziemnomorska na zgagę
Badania pokazują, że u niektórych idealna dieta na zgagę to dieta śródziemnomorska2. Jeśli więc nie możesz pozbyć się uciążliwych objawów zgagi lub zgaga często wraca, warto wypróbować ten styl żywienia.
Dieta śródziemnomorska opiera się na różnorodności i dobrym zbilansowaniu składników odżywczych. Znajdują się w niej duże ilości warzyw, owoców, pełnoziarniste zboża i zdrowe tłuszcze nienasycone, w tym oliwa. Ten sposób żywienia może być więc odpowiedzią na to, co jeść na zgagę.
Jaka dieta nie jest zalecana przy zgadze?
Przy zgadze tak naprawdę ważniejsze jest to, czego należy unikać. Na pewno korzystnie na zmniejszenie objawów działa dobrze zrównoważona dieta. Natomiast napoje i potrawy, które mogą nasilać objawy refluksu i zgagi oraz których należy unikać lub je ograniczać w diecie przy zgadze to:
- czekolada – przez zawartość kakao i kofeiny może nasilać objawy refluksu3;
- mięta – także może pogarszać symptomy towarzyszące zgadze;
- nadmiar tłuszczu – u niektórych osób może nasilać objawy GERD;
- niektóre węglowodany – dowiedziono, że niektóre cukry, takie jak maltoza czy laktoza znajdująca się w mleku, a także skrobia, mogą nasilać objawy zgagi4;
- określone napoje – alkohol i kawa mogą zwiększać objawy refluksu i zgagi (sprawdź: zgaga po kawie).
Nawyki żywieniowe przy zgadze
Oprócz tego, co pić i jeść przy zgadze, ważne są też nawyki żywieniowe. Na nasilenie objawów refluksu i zgagi może wpływać:
- jedzenie przed snem
- jedzenie zbyt kalorycznych lub zbyt dużych porcji, zwłaszcza na kolację
- jedzenie pikantnych potraw
- picie gazowanych napojów5
Również kładzenie się tuż po jedzeniu, może nasilać zgagę. Dlatego unikaj wypoczywania w tej pozycji po posiłku. Także nadwaga może zwiększać częstotliwość pojawiania się zgagi, dlatego przy problemach z kłopotliwym pieczeniem w przełyku warto starać się utrzymać wagę na odpowiednim poziomie.
1https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga
2https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26175057/
3https://www.researchgate.net/publication/317034054_Food_and_Gastroesophageal_Reflux_Disease
4https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6702398/
5 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6702398/
Bibliografia:
- https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26175057/
- https://www.researchgate.net/publication/317034054_Food_and_Gastroesophageal_Reflux_Disease
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6702398/
Manti Extra, tabletki do rozgryzania i żucia. Famotydyna 10 mg + Magnezu wodorotlenek 165 mg + Wapnia węglan 800 mg.
Wskazania do stosowania: U dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat do krótkotrwałego leczenia objawowego dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, ból i pieczenie w nadbrzuszu.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.
2023-08-18