Czego nie jeść przy chorobie refluksowej przełyku, która może objawiać się zgagą?
Zgaga to typowy objaw choroby refluksowej przełyku, przybierający postać nieprzyjemnego uczucia palenia i pieczenia w klatce piersiowej oraz przełyku, tuż za mostkiem, niekiedy dochodzącego aż do gardła1. W kontrolowaniu zgagi istotne znaczenie ma zmiana nawyków żywieniowych2. Okazuje się bowiem, że niektóre pokarmy mogą częściej niż inne wyzwalać zgagę1. Czego nie jeść, by uniknąć zgagi? Sprawdź!
Czego unikać przy zgadze? Ogólne zalecenia
W związku z tym, że nieodpowiednia dieta może nasilać objawy refluksowej choroby przełyku, jakimi są m.in. zgaga i palenie w przełyku, osoby cierpiące z ich powodu często zastanawiają się, czego nie jeść przy zgadze. Zanim jednak do tego przejdziemy, omówimy sobie ogólne zalecenia, jakich powinno się przestrzegać, aby uniknąć uczucia pieczenia w przełyku2.
- Niewskazane są pokarmy zmniejszające napięcie dolnego zwieracza przełyku, opóźniające opróżnianie żołądkowe, zwiększające wydzielanie żołądkowe, a także pobudzające receptory czuciowe w przełyku.
- Należy unikać tłustych, smażonych, ciężkostrawnych i pikantnych posiłków.5
- Należy wyeliminować z diety mocną kawę i mocną herbatę, napar z mięty, alkohol oraz napoje gazowane.5
- Zaleca się posiłki jeść często, ale w mniejszych porcjach. Powinno się unikać jedzenia w biegu.
Przejdźmy teraz do konkretów i powiedzmy sobie, czego nie wolno jeść przy zgadze.
Czego nie jeść przy zgadze, będącej objawem refluksu?
Wiemy już, czego unikać przy zgadze, jeśli chodzi o napoje. Poznaliśmy również ogólne zalecenia dotyczące posiłków. Teraz wskażemy, czego nie jeść przy zgadze, aby uniknąć nasilenia uczucia palenia i pieczenia w klatce piersiowej i przełyku.
Przedstawione poniżej pokarmy mogą nasilać objawy choroby refluksowej przełyku. Jednym z nich jest właśnie zgaga. W związku z tym, ich ograniczenie może okazać się pomocne w walce ze zgagą3,4. Sprawdź też, czym różni się refluks od zgagi.
Warto jednak od razu zaznaczyć, że spożycie poszczególnych pokarmów na każdego może wpływać w nieco inny sposób. Dlatego każdy chory powinien sam postarać się zaobserwować związek objawu ze spożywanymi pokarmami1,5.
Produkty zbożowe
Na tzw. czarnej liście pokarmów przy zgadze znajduje się przede wszystkim chleb żytni razowy. Osoby ze zgagą powinny także unikać jedzenia gruboziarnistych kasz3.
Warzywa i przetwory warzywne
Czego nie jeść przy zgadze? Przeciwwskazane są warzywa cebulowe i kapustne5. Powinno się stronić od pomidorów i przetworów pomidorowych, szparagów, karczochów, warzyw w zalewie octowej, a także frytek i chipsów3.
Owoce i przetwory owocowe
Objawy zgagi mogą nasilać owoce cytrusowe takie jak pomarańcze, mandarynki czy cytryny, dlatego nie powinno się ich jeść. Przy zgadze unikać należy też picia soków z owoców cytrusowych3.
Mięso, ryby, jaja i ich przetwory
Sporo wykluczeń występuje też w grupie mięs oraz ryb. Zgagę nasilać może tłuste mięso (m.in. wieprzowina, baranina), tłusty drób (np. gęś, kaczka), a także tłuste wędliny, pasztety i podroby. Niekorzystny wpływ na układ pokarmowy mogą mieć ponadto konserwy mięsne i rybne oraz mięsa i ryby smażone i wędzone3.
Nasiona roślin strączkowych, orzechy i pestki
Osoby cierpiące z powodu zgagi powinny wystrzegać się jedzenia wszystkich nasion, orzechów i pestek3.
Produkty mleczne
A czego nie jeść przy zgadze, jeśli chodzi o produkty mleczne? Niewskazane jest tłuste mleko i jogurty pełnotłuste. Objawy zgagi nasilać ponadto mogą sery żółte, sery topione oraz sery pleśniowe3.
Desery i słodycze
Do zgagi przyczyniać się może przede wszystkim czekolada i wyroby czekoladowe takie jak cukierki. Nasilać ją mogą ponadto kremy, bita śmietana i lody na bazie bitej śmietany. Zgaga pojawiać się też może po spożyciu pączków, faworków i ciasta francuskiego3.
Przyprawy
Przy zgadze podczas gotowania należy unikać dodawania do potraw takich przypraw jak3.
- proszek do pieczenia
- gotowe sosy do sałatek
- mięta
- ocet
- ketchup
- musztarda
Przeciwwskazane są też ostre przyprawy i mieszanki przyprawowe, a także mieszanki przypraw z glutaminianem sodu3.
Bibliografia:
- Wiercińska M., Zgaga: co to jest zgaga, jakie są jej przyczyny, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga (dostęp: 2023.03.08.)).
- Przybylska-Feluś M., Zasady przygotowywania posiłków przez pacjentów z refluksem, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/114136,zasady-przygotowywania-posilkow-przez-pacjentow-z-refluksem (dostęp: 2023.03.08.)).
- Taraszewska A., Dieta w chorobie refluksowej, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/70596,dieta-w-chorobie-refluksowej (dostęp: 2023.03.08.)).
- Talar-Wojnarowska R., Gąsiorowska A., Małecka-Wojciesko E., Choroba refluksowa przełyku, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.2. (dostęp: 2023.03.08.)).
- Taraszewska A. Zgagi można się pozbyć, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (witryna internetowa: https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/zgagi-mozna-sie-pozbyc/ (dostęp: 2023.03.08.)).
Manti Extra, tabletki do rozgryzania i żucia. Famotydyna 10 mg + Magnezu wodorotlenek 165 mg + Wapnia węglan 800 mg.
Wskazania do stosowania: U dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat do krótkotrwałego leczenia objawowego dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, ból i pieczenie w nadbrzuszu.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.
2023-05-09