strips strips
Czym różnią się od siebie antacydy, antagoniści receptora histaminowego i inhibitory pompy protonowej? Jak działają? Kobieta w szarej bluzie trzyma się za przełyk, odczuwa dyskomfort związany ze zgagą.

Antacydy, antagoniści receptora histaminowego, inhibitory pompy protonowej – czym się różnią?

Antacydy, antagoniści receptora histaminowego, inhibitory pompy protonowej to składniki najbardziej popularnych leków na zgagę i refluks. Dowiedz się, co neutralizuje kwas żołądkowy i które preparaty zmniejszą objawy zgagi.

Inhibitory pompy protonowej – czym są?

Inhibitory pompy protonowej hamują wydzielanie kwasu żołądkowego. Dlatego są bardzo częstymi składnikami preparatów na zmniejszenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD) i zgagi. Są one też stosowane do leczenia wrzodów żołądka czy zakażenia bakterią Helicobacter pylori.1 Przez zmniejszenie ilości kwasu żołądkowego, inhibitory pompy protonowej (IPP) zmniejszają też refluks oraz objawy zgagi2.
Najpowszechniejsze inhibitory pompy protonowej to:

  • omeprazol
  • lanzoprazol
  • rabeprazol
  • pantoprazol
  • esomeprazol
  • dekslanoprazol

Są one bardzo popularnymi składnikami preparatów na refluks i leków na zgagę dzięki swojej skuteczności i bezpieczeństwu.

Antacydy – jak działają na zgagę?

Antacydy to również bardzo popularne składniki preparatów na zgagę, które neutralizują kwas żołądkowy. Podwyższają one pH żołądka oraz zmniejszają aktywność pepsyny, która jest składnikiem soku żołądkowego. Antacydy są więc często stosowane w celu zmniejszenia dolegliwości, takich jak ból czy pieczenie, wywołanych nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego. 3
Są one też nakierowane specyficznie na zmniejszanie dolegliwości związanych ściśle z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego. Nie stosuje się ich natomiast w leczeniu na przykład wrzodów żołądka. Najpopularniejsze antacydy stosowane w preparatach na refluks czy zgagę to wodorotlenek glinu, wodorotlenek magnezu oraz węglan wapnia.

Antagoniści receptora histaminowego a zgaga

Trzecią grupą substancji stosowanych powszechnie w leczeniu GERD i zmniejszaniu objawów zgagi są antagoniści receptora H2. Działają one poprzez łączenie się z receptorami histaminowymi H2 i zmniejszanie produkcji oraz wydzielania kwasu żołądkowego4
Pomagają one więc zmniejszyć objawy ze strony żołądka u osób mających problem z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego. Są przeważnie dobrze tolerowane i tylko w rzadkich przypadkach wywołują działania uboczne.

1https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/proton-pump-inhibitor-
2https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/proton-pump-inhibitors
3https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/antacid
4https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547929/

 
Bibliografia:

  1. Proton-Pump Inhibitor, Encyclopedia of Gastroenterology (witryna internetowa: https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/proton-pump-inhibitor, dostęp: 12.09.2023 r.)
  2. Proton-pump inhibitors: What you need to know, Harvard Health Publishing (witryna internetowa: https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/proton-pump-inhibitors, dostęp: 12.09.2023 r.)
  3. Antacid, Encyclopedia of Gastroenterology (witryna internetowa: https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/antacid, dostęp: 12.09.2023 r.)
  4. Histamine Type-2 Receptor Antagonists (H2 Blockers), National Library of Medicine (witryna internetowa: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547929/, dostęp: 12.09.2023 r.)


Manti Extra, tabletki do rozgryzania i żucia. Famotydyna 10 mg + Magnezu wodorotlenek 165 mg + Wapnia węglan 800 mg.
Wskazania do stosowania: U dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat do krótkotrwałego leczenia objawowego dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, ból i pieczenie w nadbrzuszu.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.

calendar 2023-10-02

profile

Stres a zgaga – czy stres wpływa na pojawienie się zgagi?
calendar2023-11-23 profile

Czy stres wpływa na pojawienie się zgagi? Manti

Coraz głośniej mówi się o tym, że stres oddziałuje nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Przekonaj się, czy stres może wywoływać lub zaostrzać objawy refluksu oraz zgagi. Stres może wpływać na wiele aspektów zdrowia człowieka, w tym na układ pokarmowy. Nasz stan psychiczny może przyczyniać się do pojawienia lub nasilenia objawów refluksu, […]

Dowiedz się więcej
Co na zgagę? Jakie są najlepsze metody walki ze zgagą? Kobieta w jasnoszarym t-shircie trzyma się za bolące gardło, gdyż cierpi na refluks i zgagę
calendar2023-10-03 profile

Co na zgagę – metody walki ze zgagą Manti

Zgaga daje bardzo nieprzyjemne objawy, których często trudno jest się pozbyć. Przekonaj się, co pomaga na zgagę i jakie są sprawdzone metody walki ze zgagą. Zgaga to najczęściej efekt refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD), w trakcie którego dochodzi do cofania się treści żołądka do przełyku. Powoduje to gorzki smak w ustach, pieczenie w gardle i przełyku, uczucie […]

Dowiedz się więcej
Męczy Cię zgaga po kawie? Odczuwasz pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego czasami po kawie boli brzuch. Mężczyzna w żółtej koszulce łapie się za brzuch po wypiciu filiżanki kawy.
calendar2023-08-07 profile

Ból żołądka i zgaga po kawie Manti

Po kawie masz czasem problem z jelitami, odczuwasz zgagę czy pieczenie w żołądku? Sprawdź, dlaczego po kawie boli brzuch i jak temu zapobiegać. Ból żołądka po kawie Po małej czarnej czujesz pieczenie oraz ścisk w żołądku, a nawet zdarzają Ci się mdłości po kawie? Bóle brzucha po kawie na szczęście nie są groźne, ale z […]

Dowiedz się więcej